scorecardresearch

İki Denizin Birleştiği Yerde 3 TRT Belgesel

199 izlenme
Kategori Belgesel
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
İki Denizin Birleştiği Yerde 3 TRT Belgesel
www.facebook.com/IkiDenizinBirlestigiYerde
TRT Belgesel Kanalı için hazırlanan, yapımcılığını, yönetmenliğini ve metin yazarlığını İsmet Yazıcı’nın; gerçekleştirdiği İKİ DENİZİN BİRLEŞTİĞİ YERDE adlı belgesel, ilk bölümüyle, 30 Mayıs akşamı, saat 21.00’de, TRT Belgesel Kanalı’nda ekranlara geliyor. Çekimleri Türkiye, Kudüs ve Mısır’da gerçekleşen üç bölümlük belgesel, ikilikteki bütünlüğün, çokluktaki birliğin kavranışı için yolalacak.

Yeni Bin Yıl’ın, bu “Sır’at Zamanı”nın, belki de bize sunduğu en büyük lütûf, nefsin bizi hapsettiği maddi âlemin üzerimizdeki egemenliğine başkaldırıp, mânânın, sahih olanın peşinde yollara düşebilme ihtimalimiz… Maddeyle öğrendiğimiz tüm bilgileri, mânânın derinliğinde, yeniden hayatlandırabilme ihtimalimiz… Çünkü, “birlik (teklik) bilinci”yle tohumlanmış olan insanoğlu, hatırlama ihtimalini ve umudunu hep taşır. Yaratılmışın en kıymetlisi”, yüceltileni, “aklın kudretiyle” onurlandırılanı, bu dahil oluşuyla, varoluşun kaderini ellerinde tutar.

Kıyam Çağı’nda, Madde’nin sıratından geçip, başlangıcın birliğinde ve masumiyetinde uyanacaktır insan... Eskiler uyanışa giden bu yola, “Kan ve Ateş yolu” demişler… Çünkü, Yeryüzünü kurma, kendi yeryüzünü arama, karşıtın, ikinin fark edilişiyle başlar. Ardından fark edilecek olan: “Parça”nın, koptuğu bütün’ün bilgisini taşıyor oluşu. Kopuş, acının yoludur; hasretin yoludur. Acı ise, insanoğlunun kendini hatırlama sürecindeki, en temel dürtüdür. Karşıt olarak gördüğü “o şeyin”, ‘aynı bütün’ün parçası, tamamlayanı; aynı hakikatin bir başka yüzü ve sürekliliğin vazgeçilmezi olduğunu görene kadar, acı devam eder…

Yirmibirinci Yüzyıl, bir yanıyla karmaşanın zamanı; toprağın kanla sulandığı bu yüzyıl, bir yanıyla da insanın, insan olmaya dair bulduğu cevaplarını, yeniden sorgulamaya başladığı durup-düşünme vaktinin adı. Bu hatırlama durağında, insanların binlerce yıldır yarattığı sembollerin izini sürmek ve onlarla oluşturduğu anlam dünyasının ipuçlarını görebilmek önemli. Çünkü, kültür ve inanç tarihi, ikiliğin perdesinin ardında saklı, ‘bütün’ün ve bütünselliğin dokusuyla örülüdür. İKİ DENİZİN BİRLEŞTİĞİ YERDE, 3 bölüm boyunca bu izin, bu bütünselliğin izini sürecek.

“Hatırla” altbaşlığıyla hazırlanan birinci bölümde, Kaos – Düzen/Kozmos, yer-gök, kara-deniz, eril-dişil, dağ-mağara sembollerinin rehberliğinde, başlangıcı kuran ikilikler anlatılıyor.

“Uyan” altbaşlığıyla hazırlanan ikinci bölümde, Yaradılış ve ayrılış mitlerinin en önemli motifi ‘rüzgâr’, doluluk-boşluk, madde-boşluk, yin-yang, siyah-beyaz, Aydınlık – Karanlık, güneş-ay, Buz – Ateş, Doğu – Batı, gün-gece, sembollerinin izinde, kültürel referanslar anlatılıyor.

“Gel” altbaşlığıyla hazırlanan üçüncü bölümde, cennet-cehennem, Habil-Kabil, iyi - kötü, kılıç – kalem+zorba-bilge, kule - yükselişin – İniş, ölüm - yaşam, ok – kalem, Kalp - Ruh – Nefs, oluş – bozuluş, düş – gerçek, Musa – Hızır ikilileriyle insanın ortak bilinçaltını kuran sembollerinin izi sürülüyor.
Etiketler